A Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében megvalósuló Kézműves Akadémia című projekt fő célja a hagyományos népi mesterségek tovább- éltetése, a feledésbe merült mesterségek tudás-anyagának átadása, valamint új és innovatív képzési formák kidolgozása.
A magyar illetve szlovén partnerek arról határoztak, hogy az új kézműves termékek és szolgáltatások érdekében létre kell hozni egy informális oktatással és képzéssel foglalkozó, interdiszciplináris nemzetközi központot, Kézműves Akadémiát, amely a “lentről felfelé” elv alapján működve, a kézművesek, helyi közösségek, sebezhető csoportok, valamint az oktatási és kulturális intézetek hálózatba foglalásával lehetővé teszi a kézművességgel kapcsolatos információáramlást.
A partnerséget magyar oldalon a Hegypásztor Kör, a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága- Savaria Múzeum, a Martineum Római Katolikus Alapítvány és a Zala Megyei Népművészeti Egyesület alkotja.
Szlovén oldalon Veržej Önkormányzata (mint vezető partner), a Nemzeti Szakképzési és Oktatási Intézet (Ljubljana), a Goricko Tájvédelmi Park, a Muraszombati Területi Múzeum, a Pomelaj Vidékfejlesztési Szövetkezet, a Prlekia Fejlesztési Ügynökség és a Marianum Egyesület vesz részt a közös célok elérésben.
A projekt során megvalósuló tevékenységek kiterjednek a kulturális örökség határon átnyúló védelmére (kutatás, felmérés, dokumentáció, konferenciák, táborok), valamint a kézműves szakmák oktatásához szükséges tananyag közös fejlesztésére, illetve a kifejlesztett tananyagok oktatására mindkét országban.
Magyar partnerek tevékenységei:
Zala Megyei Népművészeti Egyesület:
Martineum Római Katolikus Alapítvány:
Savaria Múzeum:
Hegypásztor Kör: