E L Ő T E R J E S Z T É S
a Képviselő-testület 2010. február 15.-én tartandó nyílt ülésére
Készítette: Hausner Vilmos Richárd körjegyző
Tisztelt Képviselő-testület!
Az 1993. évi III. törvény 37/A. § (1) bekezdése alapján „A települési önkormányzat, illetve a közfoglalkoztatási feladatok ellátását magára vállaló önkormányzati társulás a közfoglalkoztatás hatékony megvalósítása és az álláskeresési megállapodásban foglaltakkal való összhang biztosítása céljából – az állami foglalkoztatási szerv által szolgáltatott összefoglaló adatok, információk és előrejelzések alapján – egyéves időtartamra közfoglalkoztatási tervet készít. Kiemelt cél, hogy a munkára képes, tartósan munkanélküli személyek fokozottabb mértékben vegyenek részt valamely közfoglalkoztatási formában, annak érdekében, hogy rendszeres jövedelemhez jussanak.
A közfoglalkoztatási terv tervezetét a polgármester, illetve társulás esetén a társulási megállapodásban kijelölt személy előzetes véleményezésre megküldi az állami foglalkoztatási szervnek, az érintett települési kisebbségi önkormányzatoknak, illetve a 2000 fő feletti települések esetében a helyi szociálpolitikai kerekasztalnak. Az állami foglalkoztatási szerv, a települési kisebbségi önkormányzat és a szociálpolitikai kerekasztal a közfoglalkoztatási terv tervezetével kapcsolatos véleményéről annak kézhezvételétől számított tíz munkanapon belül tájékoztatja a települési önkormányzatot. Amennyiben az állami foglalkoztatási szerv, a települési kisebbségi önkormányzat és a szociálpolitikai kerekasztal határidőben nem nyilvánít véleményt, úgy kell tekinteni, hogy a közfoglalkoztatási terv tervezetében foglaltakkal egyetért. A települési önkormányzat képviselő-testülete, illetve a társulás döntéshozó szerve az állami foglalkoztatási szerv, a települési kisebbségi önkormányzat és a szociálpolitikai kerekasztal véleményének ismeretében a közfoglalkoztatási tervet évente február 15-éig fogadja el.
A közfoglalkoztatási terv kötelező tartalmi elemei az alábbiak:
a) a rendelkezésre állási támogatásra jogosult személyek képzettség szerinti várható összetételét,
b) a részben vagy egészben közfoglalkoztatás keretében ellátandó közfeladatok megjelölését és várható ütemezését,
c) a b) pont szerinti feladatok ellátásához szükséges létszámot,
d) a közfoglalkoztatás finanszírozására rendelkezésre álló forrásokat.
A közfoglalkoztatási terv alapjául szolgál: a munkaügyi kirendeltség által az önkormányzatnak megküldött adatok elemzése, – az önkormányzat által az aktív korúak ellátásban részesülőkről készített adatok értékelése, jelenlegi helyzetük elemzése, jövőbeni helyzetének tervezése, értékelése, – valamint a korábbi közcélú munka eredményességének elemzése.
Az ellátásra jogosultak közül:
a) a munkavégzésbe bevonhatók:
– közfoglalkoztatásban vesznek részt,
– pénzbeli ellátásként rendelkezésre állási támogatás (RÁT) illeti meg őket, ha a közfoglalkoztatásban nekik nem felróható okból, nem tudnak részt venni,
b) képzésbe bevonhatók: a szociális ellátás feltétele, hogy aki 35 életévét nem töltötte be, és általános iskolai végzettséggel nem rendelkezik képzésben köteles részt venni. A képzés időtartamára, ha keresetpótló juttatást nem állapítanak meg részükre, a RÁT illeti meg őket.
c) a munkavégzésre nem kötelesek: továbbra is rendszeres szociális segélyt kapnak (RSZS), számukra a közfoglalkoztatásban való részvétel nem előírás, ugyanakkor a segélyre jogosult személy is vállalhatja az önkormányzattal kötött megállapodásban, hogy részt vesz a közfoglalkoztatásban, (ebben az esetben a RÁT szabályokat kell rájuk alkalmazni).
Az aktív korúak ellátására jogosultak körébe tartozó személyek közül a közfoglalkoztatásban, vagy képzésben részt vevőket az állami foglakoztatási szerv álláskeresőként veszi nyilvántartásba, és velük álláskeresési megállapodást köt.
Emellett ez a személyi kör közfoglalkoztatásban vesz részt, amelynek feltételeit a települési önkormányzatok biztosítják. A munkavégzés időtartamára munkabér jár, pénzbeli ellátást, azaz a rendelkezésre állási támogatást pedig csak arra az időtartamra kell folyósítani, amikor a jogosult számára az önkormányzat éppen nem tud munkát biztosítani.
Az aktív korúak ellátására való jogosultság feltételeit a Szt. 33. §.-a szabályozza.
Az aktív korúak ellátására jogosult személyek közül azok, akik a rendszeres munkavégzésbe nem vonhatók be, rendszeres szociális segélyre jogosultak (alanyi jogú ellátás) – egészségkárosodott személy, 55 életévét betöltött személy, 14 éven aluli kiskorú gyermeket nevel, feltéve hogy a gyermek ellátását napközbeni ellátást biztosító intézményben nem tudják biztosítani.
A Szt. szabályai határozzák meg a települési önkormányzatok közfoglalkozással kapcsolatos kötelezettségét, melynek része a közcélú munka megszervezése.
Közcélú munka keretében foglalkoztatható, akinek aktív korúak ellátására való jogosultságát megállapították – kivéve a fentiekben leírt kivétellel.
Foglalkoztatható továbbá, az álláskeresőként nyilvántartott, együttműködésben résztvevő személy, aki az aktív korúak ellátására való jogosultság jövedelmi és vagyoni feltételeinek megfelel.
A közfoglalkoztatási tervet az elfogadását követő 5 napon belül meg kell küldeni a kincstárnak, valamint az állami foglalkoztatási szervnek. Ha a települési önkormányzat, illetve a közfoglalkoztatási feladatok ellátását magára vállaló önkormányzati társulás a közfoglalkoztatási tervet fenti időpontig nem fogadja el, akkor az elfogadott közfoglalkoztatási tervnek a kincstárhoz történő megérkezéséig a kincstár visszatartja a közcélú foglalkoztatásra biztosított állami támogatás 15%-át.
A közfoglalkoztatási tervet módosítani kell, ha a közfeladatokban bekövetkezett változás az ellátásukhoz szükséges létszám
a) 2000 fő feletti lakosságszámú településeknél 10%-át,
b) 2000 fő, vagy az alatti lakosságszámú településeknél 20%-át
elérő mértékű bővítését, illetve csökkentését eredményezi.
A mellékletben szereplő közfoglalkoztatási tervet a Nyugat-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Vasvári Kirendeltsége (9800 Vasvár, u. ) átvette és a törvényben foglalt kötelezettsége alapján a közfoglalkoztatási terv tervezetével kapcsolatos véleményéről 2010.02.12. napján tájékoztatta az önkormányzatot.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy a közfoglalkoztatási tervet elfogadni szíveskedjenek.
Határozati javaslat:
…………./2010. (II.15.) határozat
Oszkó Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határozott, hogy a Közfoglalkoztatási Tervét az .sz. melléklet szerint elfogadja és 5 napon belül megküldi a Magyar Államkincstár (9700 Szombathely, Hefele M. u. 3-5..), valamint a Nyugat-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Vasvári Kirendeltsége (9800 Vasvár, . u. ) részére.
Felelős: polgármester
Határidő: 2010. február 20.
Olaszfa, 2010. február 15.
Hosszú Zoltán
polgármester
Oszkó Község Önkormányzat
Közfoglalkoztatási Terve
2010.
Bevezető
Napjaink egyik legégetőbb problémája a tartós munkanélküliség, amely jelentős részben a gazdasági szektorok átalakulásának, a gyorsan változó munkaerő-piaci viszonyoknak a következménye.
A munkanélküliség 2008 év őszén bekövetkező gazdasági világválság előtt is jelentős problémát jelentett, azóta azonban még fokozottabban jelen van az emberek életében. A 2009-es év a gazdasági visszaesés további elmélyülését hozta, mely következtében a munkaerő- piacról kiszorult munkavállalók egyre jelentősebb arányban válnak a segélyezési rendszer alanyaivá.
A tartós munkanélküliség csökkentése érdekében kidolgozásra került az „Út a munkához” program.
1. „Út a munkához” program
A szociális törvény módosításával 2009. évtől a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű, aktív korú személyek ellátórendszere differenciálódik, a rendszeres szociális segély már csak egyik formája az önkormányzati ellátásoknak. „Aktív korúak ellátása”, amelynek szabályai sokkal jobban figyelembe veszik az egyéni élethelyzetet, képességeket, a munkára való ösztönzést.
Az „Út a munkához” program megvalósításának kulcseleme a közfoglalkoztatás megszervezése, amely a települési önkormányzatok feladata, és amelyet társulás vagy más szervezet útján is végezhet (Szt.- 1993. évi III. törvény- 36. § (1) bekezdés).
Kiemelt cél, hogy a munkára képes, tartósan munkanélküli személyek fokozottabb mértékben vegyenek részt valamely közfoglalkoztatási formában, annak érdekében, hogy rendszeres jövedelemhez jussanak.
Az alacsony iskolai végzettségű munkavállalók számára ugyanis a nyílt munkaerőpiacra való visszakerülés első lépcsőjét a közfoglalkoztatásban való részvétel jelentheti.
Azoknak a személyeknek, akik életkorukból, egészségi állapotukból, egyéni élethelyzetből adódóan nem tudnak munkát vállalni, továbbra is rendszeres szociális segélyre lesznek jogosultak.
Az ellátásra jogosultak közül a munkavégzésbe bevonhatók közfoglalkoztatásban vesznek részt.
Az Út a munkához programnak köszönhetően 2009. évben közcélú foglalkoztatás keretében 8 főnek tudott az önkormányzat munkát adni.
A ma kialakult helyzet, minden bizonnyal az egyébként az országos átlaghoz képest alacsony munkanélküliségi rátával rendelkező településeket, így községünket is negatívan érinti, amelyre a szükséges és lehetséges módon kell intézkedéseket tenni: Az önkormányzatnak a közfoglalkoztatás lehetőségét minden arra jogosultnak biztosítania kell.
2. A közcélú foglalkoztatás megszervezése
Az önkormányzat saját helyzetét, lehetőségeit figyelembe véve dönthet úgy, hogy a közcélú foglalkoztatást maga látja el, illetve társulásban vagy más szervezet útján kívánja elvégezni. Ennek eldöntése az önkormányzat mérlegelési jogkörébe tartozik.
Oszkó Község Önkormányzata a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993 évi III. törvény 37/A. § (1) bekezdése alapján a közfoglalkoztatás hatékony megvalósítása érdekében – az állami foglalkoztatási szerv által szolgáltatott összefoglaló adatok, információk és előrejelzések alapján – 2010. évre Közfoglalkoztatási Tervet készít.
Az önkormányzat az aktív korúak ellátásában részesük 2009. december 31.-i adatait kielemezve, majd a jelenlegi helyzetüket kiértékelve az alábbi táblázatban összefoglalva mutatja be. Az önkormányzat a lehetséges közfoglalkoztatási feladatok, tevékenységek körének, összeállítása érdekében elemezte a 2009. évi közcélú, közhasznú és közmunka eredményességét, melynek összefoglaló adatait a Közfoglalkoztatási Terv 1. számú függelékében tüntet fel.
A terv tartalmazza: – a rendelkezésre állási támogatásra jogosult személyek képzettség szerinti várható összetételét, – a részben vagy egészben közfoglalkoztatás keretében ellátandó közfeladatok megjelölését és várható ütemezését, – a feladatok ellátásához szükséges létszámot, – a közfoglalkoztatás finanszírozására rendelkezésre álló forrásokat. Összefoglaló adatait a Közfoglalkoztatási Terv 2., majd 3. számú függeléke tünteti fel.
3. A közfoglalkoztatás szabályai
Az Szt. 2010. január 1.-től hatályos új szabályai szerint (36. § (2) bekezdésének a)–c) pontja):
Közcélú munkavégzés keretében
- „a) az a települési önkormányzati feladat, amelynek ellátásáról a települési önkormányzat jogszabály vagy önkéntes vállalása alapján költségvetési szerv, önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaság, társadalmi szervezet útján gondoskodik,
- b) költségvetési szerv, önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaság, társadalmi szervezet által ellátott, jogszabályon alapuló helyi önkormányzati feladat, amelynek ellátásában a települési önkormányzat megállapodás alapján közreműködik, továbbá
- c) költségvetési szerv, a Magyar Állam egyszemélyes tulajdonában álló gazdasági társaság, az állam többségi tulajdonában álló gazdálkodó szervezet vagy társadalmi szervezet által jogszabály alapján ellátott állami feladat, amelynek ellátásában a települési önkormányzat megállapodás alapján közreműködik látható el.”
Közcélú munka keretében foglalkoztatható személyek (36. § (3) bekezdés):
- akinek aktív korúak ellátására való jogosultságát megállapították – kivéve a rendszeres szociális segélyben részesülő – (35. § (1) bekezdése szerinti személy), vagy olyan személy, aki rendszeres szociális segélyre jogosult, de nyilatkozatában vállalta az önkormányzat által együttműködésre kijelölt szervvel való együttműködési kötelezettséget (a 37/C. § (4) bekezdése szerinti személy), aki elhelyezkedése érdekében teljesíti az álláskeresési megállapodásban foglaltakat, vagy
- a 33. § (1) bekezdésének f)-g) pontjában foglaltak szerint előzetesen együttműködő személy (tehát nincs még meg az egy éves, illetve három hónapos együttműködése) és egyébként jövedelmi viszonyai alapján jogosult lenne az aktívkorúak ellátására – ennek vizsgálata a települési önkormányzat jegyzőjének feladata, vagy
- aki a folyamatban lévő közcélú foglalkoztatásából eredően szerez álláskeresési támogatásra való jogosultságot, (36. § (3) bekezdés c) pontja szerinti személy) munkaviszonyának lejártáig, vagy
- akinek a közcélú munkavégzésre irányuló munkaszerződése időtartama alatt az aktív korúak támogatására való jogosultságát megszüntették, munkaviszonyának megszüntetéséig.
4. Demográfiai jellemzők
A kistérség népességszám csökkenése az elmúlt tíz évben meghaladta mind a hazai, mind a regionális, valamint a megyei átlagot, értéke a megye kistérségei között is kifejezetten kedvezőtlen. A kistérségben az élveszületési ráta a megyei átlagnak megfelelő, azonban a halálozás annál magasabb, ami összefügg a népesség rosszabb egészségi állapotával.
Oszkóban az állandó népesség 700 fő körül alakult az elmúlt években, de kismértékben csökkenő tendenciát jelez a mutatószám. A lakosság túlnyomó részét, csaknem 52 %-át a 19-55 éves korosztály alkotja.
Évente átlagosan 4 gyermek születik, a halálozások száma évente 18-20 fő, melynek fele a településen található Idősek Otthonban történik. A házasságkötések száma is csökken, évente átlagosan 1-2 pár dönt úgy, hogy összekötik életüket.
A lakosság csökkenésének oka a magas halálozás és az alacsony születési szám, nem az elvándorlási aktívum. A jó lakásállománynak köszönhetően jellemző a Vasvárról és más településekről történő beköltözés, amely jelentősen mérsékli a népesség csökkenést.
A község lakosainak száma és korcsoportok szerinti megoszlása 2008. január 01. – 2010. január 01. között.
Korcsoportok | 2008.január 01.
(fő) |
2009. január 01.
(fő) |
2010. január 01.
(fő) |
0-18 év | 125 | 122 | 118 |
19-55 év | 342 | 356 | 343 |
56-62 év | 54 | 53 | 60 |
63- év | 144 | 147 | 148 |
Összesen: | 665 | 678 | 669 |
Mint a táblázatból kiderül, a munkaképes lakosok száma (19 – 62 év között) az utóbbi években hullámzó tendenciát mutat. A rendelkezésre álló adatok alapján 2010. január hónapban a település lakosságszáma 669 fő, munkaképes lakosok száma 403 fő volt.
5. Munkanélküliségi adatok
Oszkó község a Nyugat-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Vasvári Kirendeltség illetékességi területéhez tartozik.
A foglalkoztatási szerv adatai alapján az álláskeresési ellátásba belépő és ellátásukat kimerítő kilépő álláskeresők összlétszáma 2009.01 – 12. hó között:
– ellátásba belépők: 64 fő,
– ellátásból kimerítéssel kilépők: 44 fő.
6. Hátrányos helyzetű csoportok jellemzése
A község munkaképes korú alacsony iskolai végzettséggel, szakképzettséggel nem rendelkező lakossága részére nincs munkalehetőség, ezért e körre jellemző a magas munkanélküliség. Ezért kiemelt cél, hogy a közfoglalkoztatásba bevonjuk, részükre munkát biztosítsunk.
7. A 2009. évi közfoglalkoztatás tapasztalatai
A rendelkezésre állási támogatásban részesülők foglalkoztatását az önkormányzat végezte. 2009. évben 8 fő részesült rendelkezésre állási támogatásban. Közfoglalkoztatásban 8 fő vett részt, az „Út a munkához” program keretében.
A program során 2 fő munkaviszonya szűnt meg közös megegyezéssel, mivel időközben munkahelyet találtak, ezért meg kellett szüntetni az aktív korúak ellátására való jogosultságukat, illetve a közfoglalkoztatásra irányuló jogviszonyukat.
A közcélú foglakoztatás átlagos időtartama 5 hónap, az átlagos napi munkaidő pedig 8 óra volt.
A 2009. évi közcélú munka tervezetében 8 fő foglalkoztatását terveztük, amiből 8 fő foglalkoztatása valósult meg. A programot nagyon sok tényező befolyásolta, melyek összefüggéseit, ma már az előző év tapasztalatai alapján, sokkal jobban átláthatók.
Az elmúlt egy év tapasztalatai alapján arra törekszünk, hogy mérsékeljük azokat a negatív tényezőket (a foglalkoztatottak munkavégzés alóli kibújása, alkoholfogyasztás), amelyek akadályozzák a hatékony munkavégzést. Bár felnőtt emberekről van szó, mégis nagy jelentőséget kell fordítani a nevelésre. Munkára, rendszeres életre nevel maga a program, emberhez és társakhoz méltó viselkedésre a környezet, a társaság. A tartós munkanélküli személy társas-társadalmi kapcsolatai beszűkülnek, önértékelése romlik, gyakran mentális problémákkal küzd. A program egyik célja, hogy ezeket az embereket felkaroljuk és megmutassuk, hogy van kiút.
8. A közfoglalkoztatási terv összeállítása során figyelembe vett szempontok
A közfoglalkoztatási terv az Szt. szerinti előírásoknak, valamint a Szociális és Foglalkoztatási Hivatal ajánlásának megfelelő tartalmi elemekkel készült. A terv elkészítése során az alábbiakat vettük figyelembe:
A lakosság foglalkoztatottságát kiemelkedően befolyásolja, hogy a községben nagyon kevés munkahely van. A településen az önkormányzaton kívül egy nagyobb (25-30 főt) létszámot foglalkoztató vállalkozás működik még, azonban a többi munkahelyet jellemzően a községben üzemeltetett kisvállalkozások (egy-két fő erejéig) adják.
A településen levő kevés munkahely sajnos nem elegendő még a helyben lakó emberek munkába vonására sem.
9. Létszám meghatározás
A munkavégzés tervezet létszáma meghatározásánál korábban az önkormányzatnál közcélú munkát végző személyeket, az Állami Foglalkoztatási Szerv (Munkaügyi Központ) által szolgáltatott adatokat, valamint nyilvántartásunkban szereplő aktív korúakat vettük számításba.
A foglalkoztatási terv elkészítésénél az összlétszám meghatározásánál azt az elvi szempontot követtük, hogy feltételeztük valamennyi rendelkezésre álláskeresési támogatásra jogosult személy részére tudunk közcélú munkát felajánlani.
10. Vállalt feladatok
Foglalkoztatás időtartama: napi 8 órai munkavégzés, legalább évi 180 nap
Munkavégzés helye: A közcélú foglalkoztatott személyek a munka jellegétől, az erőforrások és az igények, továbbá más körülmények (pl, időjárási körülmények) alapján végzik munkájukat.
Közterületi segédmunka munkakör
Ezen belül az alábbi munkafeladatok ellátása szükséges:
– Közterület takarítása, közpark gondozása
– Csapadékelvezető árkok karbantartása
– Fűnyírás, gépi és kézi kaszálás
– Parlagfű irtása, gallyazás
– Utak karbantartása
– Hó eltakarítása gépi és kézi erővel
Az Önkormányzat az ellátandó munkakörben 2010. évben alkalmazni kívánt munkavállalók létszámának alakulását havi bontásban az alábbi táblázatban rögzíti:
adatok főben
2010. | |||||||||||
I. negyedév | II. negyedév | III. negyedév | IV. negyedév | ||||||||
Jan. | Febr. | Márc. | Ápr. | Máj. | Jún. | Júl. | Aug. | Szept. | Okt. | Nov. | Dec. |
– | – | – | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Az ellátandó munkakörben 2010. évben alkalmazni kívánt hónapokban 8 fő bér és járulékköltségei az alábbiak szerint alakulnak havi bontásban:
adatok forintban
Megnevezés | 2010 | |||||
I. negyedév | II. negyedév | |||||
január | február | március | április | május | június | |
Bruttó bér | – | – | – | 588.000,- | 588.000,- | 588.000,- |
TB-járulék, melyből
– Nyugdíjjár.(24%) – Eg.bizt. (3%) – Term.eg.bizt.(0%) |
(24%) –
(5%) – (mka.3%) – (eü.) – |
–
– – |
–
– – |
159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.- |
adatok forintban
Megnevezés | 2010 | |||||
III. negyedév | IV. negyedév | |||||
július | augusztus | szeptember | október | november | december | |
Bruttó bér | 588.000,- | 588.000,- | 588.000,- | 588.000,- | 588.000,- | 588.000,- |
TB-járulék, melyből
– Nyugdíjjár.(24%) – Pénzb.eg.bizt. (3%) – Term.eg.bizt.(0%) |
159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.- | 159.000.- 141.000.- 18.000.-
|
159.000.- 141.000.- 18.000.- |
A táblázatban szereplő adatokat összesítve a Közfoglalkoztatási Terv Összefoglaló része tartalmazza.
11. Összefoglaló
A 2010. évben alkalmazni kívánt létszám, költség és finanszírozás negyedéves bontásban az alábbiak szerint kerül meghatározásra:
Megnevezés | 2010 | ||||
I. negyedév | II. negyedév | III. negyedév | IV. negyedév | Összesen | |
Létszám (fő) | 0 | 8 | 8 | 8 | Nem releváns |
Bruttó bér | 0 | 1.764.000 | 1.764.000 | 1.764.000 | 5.292.000 |
Járulékok(50%) | 0 | 238.000 | 238.000 | 238.000 | 714.000 |
Költségek összesen | 0 | 2.002.000 | 2.002.000 | 2.002.000 | 6.006.000 |
Finanszírozás(95%) | 0 | 1.902.000 | 1.902.000 | 1.902.000 | 5.706.000 |
Saját forrás | 0 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 300.000 |
Oszkó Község Önkormányzatának ezzel a Közfoglalkoztatási Tervével kiemelt célja, hogy a munkára képes, tartósan munkanélküli személyek fokozottabb mértékben vegyenek részt valamely közfoglalkoztatási formában, annak érdekében, hogy rendszeres jövedelemhez jussanak.
12. Forrás meghatározása
A foglalkoztatottak finanszírozására szükséges források meghatározásánál 2010. évben 8 fővel számoltunk, akik 8 órás munkakörben látnák el feladatukat.
Az önkormányzat a közcélú foglalkoztatással járó költségeket a 2010. évi költségvetésben az Önkormányzati irányítás cím alatt található 890441 (közcélú munka) szakfeladaton számolja el, mely 6.006.000 Ft.
Az „Út a munkához” program megvalósításához szükséges Központosított támogatás a költségvetésből biztosított 95% 5.706.000,- Ft, a saját forrás 300.000,- Ft.
Táblázatok
I. tábla, l-es számú függelék:
Aktív korúak ellátásában részesülő személyek helyzetének elemzése, értékelése (2009. évi adatok alapján)
- tábla, 2-es számú függelék:
Aktív korúak ellátására jogosultak jövőbeni helyzetének tervezése, értékelése
(2009. évi tervezett adatok alapján)
- tábla, 3. számú függelék
Közfoglalkoztatási terve
az 1993. évi III. törvény 37/A. §. (2) bekezdése alapján
- számú függelék
I. Aktív korúak ellátásában részesülő személyek helyzetelemzése
2009. évi adatok alapján |
|||||||
Sorszám | Megnevezés | Aktív korúak ellátásában részesülők (fő) | Közfoglal-
koztatottak teljes létszáma (fő) |
Közcélú foglalkoztatás módja a munkáltatói feladatok ellátása szerint | Közcélú foglalkozta-tás | Aktív korúak ellátására kifizetett | |
összeg (Ft/év) | |||||||
1. | Létszám összesen
(1.1.a+b+c és 1.2.) |
20 | 8 | ||||
Ebből:
1.1.Rendszeres szociális segélyre jogosult |
1 | ||||||
a) egészségkárosodott | 1 | ||||||
b) 55 év feletti | – | – | |||||
c) 14 éven aluli kiskorú gyermeket nevelő | – | – | |||||
1.2. Rendelkezésre állási támogatásban részesülő | 19 | 8 | |||||
2. | Életkor megoszlása: a) 35 évnél fiatalabb b) 35-55 év közötti c) 55 évnél idősebb |
8 12
|
3
5
|
||||
3. | Nemek szerint: | ||||||
a) férfi | 10 | 6 | |||||
b) nő | 10 | 2 | |||||
4. | Iskolai végzettség: | ||||||
a) 8 általánost nem végzettek | 1 | – | |||||
b) 8 általánost végzett | 9 | 4 | |||||
c) szakmunkás/szakiskolai végzettség | 4 | 3 | |||||
d) szakközép/technikus végzettség | 3 | 1 | |||||
e) gimnáziumi érettségi | 2 | – | |||||
f) egyetemi/főiskolai végzettség | 1 | – | |||||
5. | Háztartás formája: | ||||||
a) családban élő | 17 | 5 | |||||
b) egyedül élő | 3 | 3 | |||||
c) 14 éven aluli kiskorú gyermeket nevelő | – | – | |||||
Sorszám | Megnevezés | Aktív korúak ellátásában részesülők (fő) | Közfoglal-koztatottak teljes létszáma (fő) | Közcélú foglalkoztatás módja a munkáltatói feladatok ellátása szerint[1] | Közcélú foglalkoztatás | Aktív korúak ellátására kifizetett | |
összeg (Ft/év) | |||||||
6. |
Folyósított ellátás átlagos összege (Ft/hó/fő) | 24.296 | 2.142.850
|
||||
a) RÁT | 10.992 | 1.879.650 | |||||
b) RSZS | 37.600 | 263.200 | |||||
7. | Konkrét munkafeladatok/munkakö-rök megnevezése, felsorolása (pl. köztisztasági, adminisztratív stb.) | köztisztasági feladatok,
útkarbantartás, épület karbantartás, fűkaszálás-parlagfű irtás, tisztítás, ebédkihordás, parkgondozás, egyéb segédmunkák |
|||||
8. | Munkák teljesülése a 2009. évi közfoglalkoztatási terv szerinti ütemezés[2] alapján: | ||||||
I. negyedév | 0 | Önkormányzat | |||||
II. negyedév | 8 | Önkormányzat | |||||
I. félév | 8 | Önkormányzat | |||||
III. negyedév | 8 | Önkormányzat | |||||
IV. negyedév | 8 | Önkormányzat | |||||
2009. évben összesen | 8 | ||||||
9. | Foglalkoztatók köre, szervezetek megnevezése[3] | Önkormányzat | |||||
10. | Foglalkoztatások átlagos időtartama (nap) |
170 |
|||||
11. | Közcélú foglalkoztatás: | 3.612.875 | |||||
a) tervezett összeg[4] (saját forrással együtt) | 4.237.678 | ||||||
b) felhasznált tényleges összege[5] | 3.612.875
|
||||||
c) ebből saját forrás[6], | 188.676 | ||||||
12. | aktív korúak ellátására kifizetett összeg | 2.142.850
|
|||||
a) központi forrásból | 1.740.600 | ||||||
b) helyi forrásból | 402.250 | ||||||
- számú függelék
II. Aktív korúak ellátására jogosultak jövőbeni helyzetének tervezése, értékelése
2010. évre
|
||||||
Sorszám | Megnevezés | Aktív korúak ellátására jogosultak (fő) | (köz) foglalkoztatásba bevonhatók (fő) | (köz)foglalkoztatásba nem bevonhatók (fő) | Elsősorban képzésre kötelezett 35 éven aluliak | Önkormányzati rendeletben meghatározott mentesítési feltételek (szöveges tartalom) |
1. | Aktív korúak ellátására jogosultak létszáma (a+b): | 33 | ||||
a) rendszeres szociális segélyezettek összesen: | 3 | 3 | ||||
ebből: | ||||||
egészségkárosodott | 1 | 1 | ||||
55. életévét betöltötte | 2 | 2 | ||||
14 éven aluli kiskorú gyermeket nevelő | – | – | ||||
települési önkormány-zat rendeletében meg-határozott feltételeknek megfelel | —
|
—
|
||||
b) rendszeres munka-végzésbe bevonhatók (RÁT-osok) | 30
|
30 | ||||
2. | Önkormányzat által mentesíteni kívánt csoportok felsorolása[7] (létszáma csoportonként) | —
|
—
|
|||
3. | Közfoglalkoztatásba bevonhatók életkora (a+b+c): | 30
|
||||
a) 35 évnél fiatalabb | 16 | |||||
b) 35-55 év közötti | 14 | |||||
c) 55év feletti | – | |||||
4.* | Neme (a+b): | 30 | ||||
a) férfi | 17 | |||||
b) nő | 13 | |||||
5.* | Iskolai végzettsége: | |||||
a) 8 általánost nem végzettek | 1 | |||||
b) 8 általánost végzett | 14 |
c) szakmunkás/ szakiskolai végzettség | 10
|
|||||
d) szakközép/ technikusi végzettség | 4 | |||||
e) gimnáziumi végzettség | — | |||||
f) egyetemi/ főiskolai végzettség | 1 | |||||
6.* | Háztartás formája: | |||||
a) családban élő | 21 | |||||
b) egyedül élő | 9 | |||||
7.* | Képzésre kötelezett 35 éven aluliak létszáma iskolai végzettségük szerint (a+b): | 2 | 2 | |||
a) 8 általánost nem végzettek | — | — | ||||
b) 8 általánost végzettek | 2 | 2 | ||||
* A közfoglalkoztatásba bevonhatók létszámának alapulvételével! |
- számú függelék
Közfoglalkoztatási terv az 1993. évi III. törvény 37/A. § (2) bekezdés alapján 2010. évi tervezési adattábla
|
|||||||||||
Sorszám | Megnevezés | Rendelke-zésre állási támogatásra jogosultak nemenkénti megoszlása (fő) | Közfeladatok megjelölése | Foglalkoztatottak száma/ foglalkoztatók (fő) | Finanszíro-
zás összege (Ft) |
||||||
férfi | nő | ||||||||||
1. | Rendelkezésre állási támogatásra jogosult személyek életkor szerinti várható összetétele összesen[8] (a+b): | 17
|
13
|
||||||||
a) 35 évnél fiatalabb | 11 | 5 | |||||||||
b) 35-55 év közötti | 6 | 8 | |||||||||
c) 55 év feletti | — | — | |||||||||
2. | Rendelkezésre állási támogatásra jogosultak képzettség (iskolai végzettség) szerinti összetétele: | ||||||||||
a) 8 általánost nem végzettek | 1 | – | |||||||||
b) 8 általánost végzettek | 9 | 5 | |||||||||
c) szakmunkás/szakiskolai végzettség | 5 | 5 | |||||||||
d) szakközép/technikus végzettség | 1 | 3 | |||||||||
e) gimnáziumi érettségi | — | — | |||||||||
f) egyetemi/főiskolai végzettség | 1 | — | |||||||||
3. | Részben vagy egészben közfoglalkoztatás keretében ellátandó közfeladatok[9]: | Az ehhez kapcsolódó létszámi-gény (fő) | Feladatok várható ütemezése tevékenységek szerint (fő) | ||||||||
férfi | nő | I. ne-gyedév | II. ne-gyedév | III. ne-gyedév | IV. ne-gyedév | ||||||
Sorszám |
Megnevezés |
Az ehhez kapcsolódó létszámi-gény (fő) | Közfeladatok megjelölése | Foglalkoztatottak száma/ foglalkoztatók (fő) | Finanszírozás összege (Ft) | ||||||
férfi | nő | ||||||||||
B) feladatok várható ütemezése összesen[10] | |||||||||||
I. negyedévben foglalkoztatottak száma összesen | – | – | 0 | ||||||||
II. negyedév foglalkoztatottak száma összesen | 5 | 3 | 2.002.000 | ||||||||
III. negyedév foglalkoztatottak száma összesen | 5 | 3 | 2.002.000 | ||||||||
IV. negyedév foglalkoztatottak száma összesen | 5 | 3 | 2.002.000 | ||||||||
C) megjelölt munka szakképesítési szükséglete[11]: | |||||||||||
a) 8 általánost nem végzettek | 0 | 0 | |||||||||
b) 8 általánost végzettek | 5 | 3 | |||||||||
c) szakmunkás/szakiskolai végzettség | — | — | |||||||||
d) szakközép/technikus végzettség | — | — | |||||||||
e) gimnáziumi érettségi | — | — | |||||||||
f) egyetemi/főiskolai végzettség | — | — | |||||||||
4. | a 3. pont szerinti feladatok ellátásához szükséges létszám összesen | 5 | 3 | ||||||||
2010. év során várható közfoglalkoztatottak száma összesen |
8 |
||||||||||
5. | Foglalkoztatás szervezésének módja[12]: | ||||||||||
a) önkormányzat | 8 | 6.006.000,- | |||||||||
b) önkormányzati társulás | — | — | |||||||||
c) e célra létrehozott szervezet | — | — | |||||||||
d) meglévő más szervezet | — | — | |||||||||
6. | ÁFSZ képzési és munkaerő-piaci programjainak megnevezése (ÁFSZ-től kapott lista alapján tervezett programok), és a tervezett létszám | Tervezett program | Létszám (fő) | ||||||||
—
|
—
|
||||||||||
Önkormányzati igények képzési és munkaerő-piaci programokra 2010. évben[13], és a tervezett létszám | —
|
—
|
|||||||||
7. | Közcélú finanszírozására rendelkezésre álló/ szükséges forrás: | ||||||||||
a) önkormányzati | 300.000,- | ||||||||||
b) központi költségvetés | 5.706000,- | ||||||||||
8. | Amennyiben információ áll rendelkezésre: | ||||||||||
Aa) Közmunka program önrésze | — | ||||||||||
Ab) Közmunka program: igényelt támogatás | — | ||||||||||
Ba) Közhasznú munka önrésze | — | ||||||||||
Bb) Közhasznú munka: igényelt támogatás | — | ||||||||||
P.H. Hosszú Zoltán
polgármester
[1] Szt. 36. § (5) bek. szerint munkáltatók lehetnek: települési önkormányzat, vagy a közfoglalkoztatási feladatok ellátását magára vállaló önkormányzati társulás, vagy a települési önkormányzat által a közcélú munka szervezésével megbízott szervezet, vagy a közcélú munkavégzés keretében ellátandó feladatokat (Szt. 36. § (2) bek.) ellátó szervezet (=a foglalkoztató).
[2] Az ütemezés lehet negyedéves vagy féléves
[3] Azon szervezetek tételes felsorolása, amelyeknél 2009-ben közcélú munkaerőt foglalkoztattak. A foglalkoztatókat a (Szt. 36. § (5) bek. szerinti) munkáltatói feladatok csoportosításában kell felsorolni.
[4] 2009. évi terv szerinti teljes költség
[5] 2009. évben a közcélú foglalkoztatás teljes költsége
[6] 2009. évben a közcélú foglalkoztatás önrésze
[7] A szöveges tartalom azokat a csoportokat tartalmazza, amelyek a helyi rendelet szerinti feltételeknek megfelelnek; a létszám pedig áttekinthetően tartalmazza az adott csoportokhoz tartozó létszámok felsorolását. (azaz pl. 5 mentesítési feltételt jelentő csoport felsorolása esetén 5 létszámot a csoportokkal azonos sorban)
[8] Szt. 37/A § (2) bek. a) pontja alapján
[9] Szt. 37/A § (2) bek. b) c) d) pontjai alapján
[10] Az a) pont szerinti „feladatok várható ütemezése” oszlopok összesítése negyedévenként nemenkénti bontásban, és a hozzá rendelt költségek (féléves ütemezésnél a II. negyedév sorát kell kitölteni)
[11] Az a) pontban felsorolt közfeladatok alapján
[12] A foglalkoztatottak száma a munkáltatói feladatok ellátása szemszögéből és a hozzá rendelt saját forrás
[13] Olyan, az ÁFSZ listáján még nem szereplő képzések/munkaerő-piaci programok, melyekre előreláthatóan a közcélú foglalkoztatás során a településen igény mutatkozik.