A projekt megnevezése: „Oszkó Község intézményeinek energetikai korszerűsítése”
Kedvezményezett: Oszkó Község Önkormányzata
Azonosító szám: KEOP-5.3.0/A/09-2009-0078
Projekt esemény: Projekt kezdetekor sajtóanyag a honlapra
Az ÚMFT Környezet és Energia Operatív Program „Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás korszerűsítése” pályázat keretében Oszkó Község Önkormányzata 12.177.568,- Ft támogatást nyert a polgármesteri hivatal és óvoda épületek energetikai megújítására.
Bevezetés:
Országosan jellemző probléma, hogy a települési önkormányzatok jelentős forráshiánnyal küszködnek, évről évre egyre nehezebben finanszírozzák működésüket. Az önkormányzatok költségvetésének jelentős tétele a közintézmények működtetésére fordított dologi költség, melyből évről-évre egyre jelentősebb részt képviselnek az energia- költségek. Emiatt az önkormányzatoknak, – így Oszkó Község Önkormányzatának is – elemi érdeke intézményeikben az energiafelhasználás hatékonyságának javítása, a költségek növekedésének csökkentése, a takarékosság.
Az oszkói önkormányzat évek óta törekszik arra, hogy a község lakosainak közérzetét, életminőségét befolyásoló fejlesztéseket hajtson végre, (pl: járda felújítása, csapadékvíz elvezetés rekonsrukciója, játszótér kialakítása stb.) továbbá a lakossági szolgáltatásoknak helyt adó intézményeinek hosszú távú fenntarthatóságát –energiafelhasználás hatékonyságot, energia-megtakarítást célzó beruházásokkal- biztosítsa. Ezen célok megvalósítása érdekében takarékos, ésszerű és racionális gazdálkodást folytat, melynek eredményeként fejlesztési forrásokat tud képezni a pályázati lehetőségek önerejének biztosításához.
A KEOP-2009-5.3.0/A pályázati konstrukció alkalmas a lakossági szolgáltatásoknak helyt adó intézmények hosszú távú fenntarthatóságának biztosítását célzó önkormányzati elhatározás megvalósítására oly módon, hogy az önkormányzat a körjegyzőségi hivatalnak és az óvodának helyt adó épületeinek energetikai korszerűsítését megvalósítja. Jelen magvalósíthatósági tanulmány ezen projektet tárgyalja a KEOP-2009-5.3.0/A pályázati konstrukcióban előírt szempontok figyelembe vételével.
Oszkó Község Önkormányzata a hátrányos helyzetű vasvári kistérségben található. A település lakosságszáma 665 fő. Az energetikai korszerűsítéssel érintett intézményi épületek a község körjegyzőségi hivatala, továbbá a teljes kihasználtsággal működő óvoda. A körjegyzőségi hivatal Oszkó, Rákóczi u. 79. ; 257. hrsz. szám alatt, az óvoda Oszkó, Rákóczi u. 89/A.; 247. hrsz. szám alatt található.
A körjegyzőségi hivatalnak helyt adó épület 1968. évben épült. Az első komolyabb felújításra 1994. évben került sor, ennek keretében korszerűsítették a vizvezeték-és villamos hálózatot. 1997. évben a vegyes tüzelést gázfűtéssel váltották ki. 2008. évben az épület nyílászáróit, (5 db kivételével) továbbá a régi tagos öntött vas radiátorokat kicserélték lapradiátorokra. Az épület külső teherhordó falai, valamint a mennyezeti födémrész nem szigetelt.
Az óvodának helyt adó épület 1965. évben épült. Az épületben 1997. évben fűtéskorszerűsítést hajtottak végre, ennek keretében a vegyes tüzelésű módot gázfűtéssel váltották ki, továbbá a régi tagos öntött vas radiátorokat kicserélték. Egyéb felújításra, korszerűsítésre az intézménynek helyt adó épületben nem került sor. Ennek következtében a nyílászárók elöregedtek, megvetemedtek, s így nagymértékben hozzájárulnak az épület mhőveszteségéhez. Az épület külső teherhordó falai, valamint a mennyezeti födémrész nem szigetelt, a fűtés nem beszabályozható. A projekt célkitűzéseinek és tervezett eredményeinek, hatásainak leírása, indokoltságának alátámasztása:
Célkitűzések:
- a kisközség életében meghatározó és alapvető fontosságú funkcióknak helyt adó épületek működőképességének és fenntarthatóságának biztosítása.
- jó példa mutatása a környező kis önkormányzatoknak a hatékonyabb energia felhasználásból és energia-takarékosabb működésből eredő fenntarthatóságra annak érdekében, hogy a mindennapjaikban fontos szerepet játszó közintézmények bezárását (hivatal, óvoda) elkerülhessék.
- a fenntartható fejlődésre való nevelés elkezdése már az óvodai nevelés során.
- az energiahatékonyság fokozásával hozzájárulás az energiaellátás biztonságának a növeléséhez, mely nemzetgazdasági szinten az energiaimport függőség csökkentését eredményezi.
- környezeti ártalmak csökkentése, ezzel pedig az ország nemzetközi kötelezettségvállalásainak teljesítéséhez való hozzájárulás.
- Az épületek élettartamának és értékének növelése.
Elvárt eredmények:
- 840.22m2 hőszigetelt felület, (ebből: 435,69m2 Körjegyzőségi Hivatal; 404,53m2 Óvoda) 31 db új nyílászáró, (ebből: 5 db Körjegyzőségi Hivatal; 26 db Óvoda) 20 db termosztatikus szeleppel felszerelt radiátor az óvoda épületében.
- az óvodás korú gyermekek, továbbá az alkalmazottak és az ügyeiket intézők komfortérzetének növekedése, a biztonságosabb és egészségesebb működtetés.
- az önkormányzat és a kivitelező munkavállalóinak környezeti fenntarthatósággal és esélyegyenlőséggel kapcsolatos képzésen való részvétele, ezáltal a környezet- és esélytudatosság növekedése.
- Hozzájárulás az ÜHG kibocsátás csökkentéséhez 13 t CO2/év értékben.
- Az energiahatékonyság révén megtakarított éves energiahordozó 223 GJ/év földgáz.
- energia-hatékony és energiatakarékos épületegyüttes, melynek primer fűtési energiafelhasználása több mint 50%-kal csökken
- Az energiaellátására fordított önkormányzati kiadások csökkenek a megelőző évek dologi kiadásaihoz képest átlagosan 959.172,- Ft-tal, az emelkedő energiaárak mellett is. Ezen összes költségmegtakarításon belül több mint 97%-ot képvisel az elszámolható energiaköltség megtakarítás.
A projekt hatása, hogy megvalósításával a kisközség életében meghatározó funkcióknak helyt adó épületek működtetése hosszú távon fenntarthatóvá válik, nemzetgazdasági szinten csökken a károsanyag kibocsátás.
A projekt keretében tervezett megvalósítandó fejlesztések műszaki tartalmának rövid összefoglalása:
A projekt fő tevékenységei:
körjegyzőségi hivatalban 5 db, óvodában 26 db nyílászáró cseréje, és az épületek teljes hőszigetelése
óvodai épületben termosztatikus szelepek felszerelésével a fűtés beszabályozása
projekt megvalósítását segítő szolgáltatások (projekt menedzsment, műszaki ellenőr, PR kommunikációs szolgáltatások)
A projekt főbb műszaki adatai:
körjegyzőségi hivatalban 435,69.m2, óvodában 404,53m2, összesen 840,22m2 felület hőszigetelése, Rockwool dachrock és Austrotherm szigetelőanyagok felhasználásával. A szigetelés mindkét épület esetében a mennyezeti födémrészt, valamint a külső teherhordó falakat érinti. körjgyzőségi hivatalban a 2008. évi nyílászárók cseréjéből kimaradt régi 5 db (2,91m2), óvodában a régi 26 db (49,5m2), összesen 31 db (52,41m2) nyílászáró cseréje, melyek műanyagból készülnek. Az ablakok ötkamrás acél zártszelvény erősítésű profilból, Roto bukó – nyíló vasalattal készülnek.
Az ablakok üvegezése u=1,1 W/m2k üvegezésű float üvegek fix és szerelt befogó profilokkal. A tervezett ajtók ötkamrás acél zártszelvény erősítésű
profilból, Roto nyíló vasalattal készülnek. Az ajtók mélyen üvegezettek, üvegezésük u=1,1 W/m2k üvegezésű float üvegek fix és szerelt befogó
profilokkal. óvodában 20 db termosztatikus radiátor-szelep felszerelése és az épületben a fűtés beszabályozása.
A megvalósítás tervezett ütemezése:
A megvalósításra 2010. 06.14. – 2010. 09. 30. között kerülne sor. A megvalósítás nyári ütemezésének indoka, hogy oktatási intézményt is érint, ahol nehezen kivitelezhető nevelési időben felújítási munkálatokat végezni. A nyári időszakban lehetőség van hosszabb idejű leállásra, így feszes ütemezéssel ugyan, de kivitelezhető a felújítás. A projekt tavasszal kezdődik a projekt menedzsment szervezet felállításával, majd a kivitelező és a műszaki ellenőr kiválasztásával. A kivitelezés 2010. 06. 14-én a nevelési időszak lezárultával kezdődik.